אתמול חל יום השנה לליל הבדולח, הלילה שסימל יותר מכל את התממשות האיום של הנאציזם. באותו לילה חוותה אותו בברלין רנטה, בחורה יהודייה צעירה. קטע מתוך הספר המשפחתי התיעודי "משפחת אופנהיימר" שאותו ערכתי והוצאתי לאור.


מסתבר שיש קשר ישיר. שמה המדעי-לטיני של החיפושית הקטנה והחמודה, שנקראת בעברית פרת משה רבנו, או מושית, הוא Coccinella septempunctata - בתרגום מילולי: ארגמנית שבע הנקודות. עד כאן החיפושית.

וכעת לטרנסג'נדרים. בשנות ה-50 החלה להופיע בפריז אמנית צרפתייה טרנסג'נדרית, שמה ז'אקלין שארלוט דיפרנואה, שנולדה כזכר. היא אימצה לעצמה כשם במה את שמה של החיפושית Coccinelle ואף נהגה ללבוש גלימה עם נקודות שחורות. היא נהגה להופיע במופעי דראג במועדונים "שה מאדאם ארתור" ו-"לה קרוסל דה פריז".

בשנת 1958 עברה ניתוח לשינוי מין במרוקו והייתה לצרפתייה הראשונה שעברה ניתוח זה. הדבר קידם מאוד את קריירת הבמה שלה. בשנת 1963 החלה להופיע בפריז במועדון "אולימפיה" המפורסם, שבו הופיעו גם גדולי הזמר הצרפתי ואמנים בינלאומיים מהשורה הראשונה.

בשנת 1964 היא אף הגיעה להופיע בישראל (במועדון הלילה" אדריה" והייתה הטרנסקסואלית הראשונה שהופיעה בארץ במופע בידור.

היא נפטרה בשנת 2006 ועשר שנים לאחר מכן החליטה עיריית פריז לקרוא על שמה טיילת הסמוכה למועדון "מאדאם ארתור", שבו החלה את הקריירה שלה.

בסלנג הישראלי מכונים גברים נשיים, הומוסקסואלים, טראנסג'נדרים ונשים טרנסקסואליות בשם הפוגעני "קוקסינל" או "קוקסינלית". זאת, על-פי שם הבמה של ז'אקלין שארלוט דיפרנואה. כינוי זה אינו נחשב כיום כתקין פוליטית.


פעם היה פה תמים. פעם היה פה יפה. פעם היה פה שמח. כך היה בקיבוץ העוגן כששכן עדיין ליד גן-חיים וכפר-סבא, לפני העלייה על הקרקע בעמק-חפר. החלוצים חגגו את חג הביכורים בצניעות רבה, שהרי לא הייתה תוצרת חקלאית להתפאר בה, לא בקר, לא גידולי שדה ולא מטעים. חברי הקיבוץ עבדו אצל חקלאי המושבים באזור. אבא שלי לדוגמה, שימש כעגלון, או כמוליך סוס בחריש, מקצוע נחשב ביותר שהצריך זריזות ותכנון.

בתמונה מחג הביכורים של אז, בין השנים 1946-1948, רואים את אימי היפהפיה מובילה את התהלוכה ונושאת בידה ענף עץ דקל. היא הייתה בת 27, זוהרת ואושר נסוך על פניה. כנראה התקופה היפה בחייה. רק שנים ספורות לאחר שאיבדה את כל משפחתה בשואה והצליחה לשרוד יחד עם אבי בקושי רב בבודפשט, שנתיים במסתור ותחת זהויות בדויות. ורק כשנתיים לפני הפציעה הקשה של אבא, בהכינו במעבדה חומר נפץ ללוחמי מלחמת השחרור, פציעה בה התעוור לחלוטין. ונכונו לאימא ואבא עוד אתגרים ואסונות בהמשך החיים, ולכן זו הייתה תקופת הזוהר.

התמונה מספרת הכול.


פוסטים אחרונים
ארכיון
עקוב אחרינו
  • Facebook Social Icon

© 2023 by The ATLANTA GOLF CLUB. Proudly created with Wix.com

  • google-plus-square
  • Twitter Square
  • facebook-square